Album dobových fotografií a pohľadníc Malých Karpát a ich okolia

Posted by: zigom  /  Category: Modranská beseda, Publikácie

Album dobových fotografií a pohľadníc Malých Karpát a ich okolia
Miroslav Slámka a kolektív autorov
Modranská beseda 2020

Predkladaná publikácia je svojím populárnym zameraním určená predovšetkým širokej verejnosti, turistom, výletníkom a všetkým milovníkom našej krajiny. Zozbieraním množstva obrazového materiálu vznikla rozsiahla publikácia zachytávajúca osudy a dejiny malokarpatskej krajiny v storočnom rozmedzí (1870 – 1973). Môžeme si tu prezrieť viac ako 500 fotografií a pohľadníc. Tie sú zoradené podľa geografického zloženia Malých Karpát – počnúc Bratislavou, pokračujeme na sever pohorím okolo horských osád, hradov, loveckých zámočkov, horární, lesných železníc, samôt i dediniek a mestečiek. Nahliadnutím do starých pohľadníc a fotografií sa prenesieme na chvíľu v čase – do nenávratne zaniknutej doby, v ktorej ožívajú aj niektoré už dávno neexistujúce staré usadlosti.
Nazrieme do záhrad a dvorov horských ľudí na Sklenej hute, Holinte či Kolovrátku. Uverejnené pohľadnice a fotografie mnohokrát pochádzajú zo súkromných, nikdy nepublikovaných archívov, niektoré od ešte žijúcich potomkov nemeckých drevorubačov – huncokárov, ale i z rodinných albumov červenokamenských Pálfiovcov.
Dúfame, že sa predkladané knižné dielo o malokarpatskej krajine stane ohnivkom v budovaní pozitívneho vzťahu čitateľskej obce k našej bohatej histórii a kultúrnemu dedičstvu, a že doplní obraz kultúrnej krajiny Slovenska. Vydaním takéhoto množstva faktografického materiálu sa určite zvýši záujem o spoznávanie týchto pamätihodností v západoslovenskom regióne. Kniha tak predstavuje prínos pri prezentovaní našich dejín, čím pomáha dvíhať nízke historické povedomie hlavne mladšej generácie.
Kde si môžete knihu zakúpiť?

V e-shope https://www.majolika.sk/product-category/knihy-a-publikacie/ alebo kamennej predajni Slovenská ľudová majolika, ľudovoumelecké výrobné družstvo, Dolná 138, Modra.


Cena publikácie je 29,50 eur (vrátane DPH). 

Comments are closed.